ZAJMOWANIE MIEJSKIEJ PRZESTRZENI / DYSKUSJA

SYNCHRONIZACJA 2011

Czas: 15.11, g. 18.30
Miejsce: Syrena ul. Wilcza 30
Dyskusja: Kuba Szreder, Joanna Kusiak, Ola Wasilkowska, Kolektyw Syrena 

Podstawowe hasła: 
1. Miasto to nie firma, lokatorzy to nie towar! 
2. Zajmowanie przestrzeni prawem mieszkańców. 
3. Perspektywa lokatorska i praktyczne aspekty zajmowania przestrzeni

Joanna Kusiak - socjolożka i aktywistka, wizytująca badaczka na City University of New York, doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim i na Technische Universität Darmstadt. Pisze doktorat o rewolucji miast postsocjalistycznych. Mieszka w Nowym Jorku na Brooklynie, czasami na Manhattanie przy okupowanej Wall Street, a w przeszłości i przyszłości gdzieś pomiędzy Warszawą a Berlinem. Mentalnie na stałe zameldowana w Warszawie.

Aleksandra Wasilkowska - studiowała architekturę na Politechnice Warszawskiej oraz w École d’Architecture de Bretagne,  od roku 2007 prowadzi w Warszawie własną pracownię. Współpracowała z artystami, socjologami, naukowcami i matematykami, badając przestrzenie na styku architektury, sztuki i nauki. Jest współautorką, wraz z Agnieszką Kurant, pracy Emergency Exit, prezentowaną w Pawilonie Polskim podczas 12. Biennale Architektury w Wenecji w 2010 r.

Kuba Szreder - po ukończeniu socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował jako niezależny kurator interdyscyplinarnych projektów, w których łączy sztukę, działania para – artystyczne, refleksję nad społeczeństwem oraz publiczną aktywność. Jego projekty często eksperymentują z różnorodnymi formami produkowania przestrzeni miejskiej, testują potencjał sztuki w społecznej praktyce.

Syrena to autonomiczna przestrzeń inicjatyw, mieszcząca się w odzyskanej kamienicy przy Wilczej 30. Przestrzeń funkcjonuje jako miejsce działań niekomercyjnych oraz wsparcia lokalnych inicjatyw i mieszkańców. Kolektyw Syrena używa przestrzeni jako źródła bezpośrednich interwencji i konfrontacji z polityką miasta oraz prywatnych inwestorów, którzy zgodnie z priorytetem zysku wspólnie negują prawa mieszkańców do miasta. Odzyskujemy miasto na różnych polach: od akcji bezpośrednich, takich jak blokady częstych i bezprawnych eksmisji, po wsparcie zdelegalizowanych imigrantów, pracowników zatrudnianych na umowach śmieciowych, mieszkańców broniących przestrzeni publicznych oraz wszystkich osób dyskryminowanych przez wymiar sprawiedliwości i władze. // www.syrena.tk