TRANZYT / WYSTAWA

SYNCHRONIZACJA 2010

Czas: 13.08- 30.09.2010
Miejsca: Warszawa, Bęc Zmiana, Mokotowska 65; 5-10-15, Mokotowska 73, Warszawa


Warszawa jest miastem dziurawym, miastem szerokich prospektów i nieoczekiwanych wyrw w zabudowie. Spekulowanie na temat miasta hipergęstego może się tu wydawać hiperfuturologią. Jednak na tyłach Hożej i Mokotowskiej wciąż jest dużo ziemi, kamienica na rogu placu Trzech Krzyży od lat czeka na rewitalizację, a zaraz obok 16-metrowy lokal Bęc Zmiany łączy funkcje galerii, sklepiku, punktu informacyjnego, a okazjonalnie bógwieczego.


Właśnie tam, na jedynym skrawku przestrzeni, który przypomina klasyczny galeryjny white cube, czyli na suficie, powstać miała instalacja Jerzego Goliszewskiego komentująca architekturę hipergęstą, tymczasową, architekturę w wiecznym stanie przejściowym.Jerzy Goliszewski, Tranzyt, 2010, fot. Jerzy Goliszewski


Na suficie zakwitnąć miały blaszane dachy bazarowych straganów, przeniesiony w skali 1:1 fragment pejzażu, który do niedawna można było podziwiać z korony Stadionu X-lecia albo peronów stacji Stadion: oceanu lekkich daszków z różnych materiałów, taki sam jak w favelach i na bazarach na całym świecie.

Likwidacja targowiska na Stadionie X-lecia spowodowała przeniesienie Jarmarku Europa ze świata realnego na poziom idei, mitu, legendy. Fragment spontanicznej architektury bazaru przenieśliśmy więc na Mokotowską i umieściliśmy w zaprzyjaźnionej kamienicy artystycznej 5-10-15 jako readymade'ową instalację architektoniczną, kawałek architektury "w tranzycie" wymyślony po to, by pojawił się na chwilę. Szybkość zmian w mieście przerasta jednak nawet tymczasowe obiekty. Mogą stać się bezużyteczne, zanim zostaną wybudowane, podobnie jak Tranzytowy stragan, który nie trafił na targowisko - nie zdążył. Jarmark Europa został właśnie zburzony z powodu realizacji budowy Stadionu Narodowego.

Kurator: Grzegorz Piątek


Grzegorz Piątek (1980) - krytyk architektury, z wykształcenia architekt. Kurator (wraz z Robem Wilsonem, RIBA) wystawy „OPEN:POLAND. Architecture and Identity” (Londyn, 2009). Kurator (z Jarosławem Trybusiem) wystawy „Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings” w Pawilonie Polonia nagrodzonej Złotym Lwem podczas Biennale Architektury w Wenecji w 2008 r. Od 2005 redaktor merytoryczny w miesięczniku „Architektura-murator”.

Jerzy Goliszewski - urodzony w Warszawie. Studiował malarstwo i grafikę na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się instalacją, malarstwem i grafiką warsztatową. W swoich pracach wykorzystuje najczęściej zwykłe materiały takie jak drewno czy papier, jednak zdarza mu się również eksperymentować z innymi tworzywami. Żyje i pracuje w centrum Warszawy.
www.jerzygoliszewski.com

Jerzy Goliszewski, Tranzyt, 2010Jerzy Goliszewski: Tranzyt, fot. Kuba Dąbrowski, 2010


Finisaż Stadionu X-lecia, foto: Mikołaj Długosz, 2007/2008


Cykl Synchronicity_3 poświęcony jest mikro przestrzeniom oraz sposobom stosowanym przez mieszkańców dużych miast na synchronizację swoich potrzeb z faktycznymi (nie)możliwościami. Niewielki lokal wynajmowany przez Bęc Zmianę w centrum Warszawy stanowi inspirację oraz wyzwanie dla zaproszonych do współpracy architektów, artystów i dizajnerów.Współpraca: 5-10-15

Projekt Synchronicity_3 realizowany jest dzięki dotacji otrzymanej od m.st. Warszawy.