KRZYSZTOF NAWRATEK / WYKŁADUkryta biblioteka: KRZYSZTOF NAWRATEK 
Miasta post-kapitalistyczne: zróżnicowanie przestrzenne i akumulacja sprawczości

CZAS: 06.09
MIEJSCE: CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ZAMEK UJAZDOWSKI


"Dziury w Całym. Wstęp do miejskich rewolucji" są najważniejszą (moim zdaniem) książką jaką napisałem. Równocześnie jest to książka która mnie rozczarowuje – jest tak gęsta, że momentami przestaje być czytelna. Postanowiłem więc napisać ją jeszcze raz, tylko inaczej i lepiej. Być może już zawszę będę pisał tylko tę jedną książkę, która wciąż będzie starała się wymyślić lepszy, post-kapitalistyczny świat, post-kapitalistyczne miasto. Być może jednak coraz łatwiej będzie mi to przychodziło, bo ten nowy świat już się wyłania, już widać pęknięcia, dziury w niezniszczalnej wydawać by się mogło logice kapitalistycznej gospodarki i indywidualistycznej, 'darwinowskiej' etyce społecznej. Co ciekawe (a może niepokojące), mało w tych przebłyskach nowego miasta dostrzegam Marksa, Foucalta czy Deleuze'a (choć i oni tam są) a więcej Jungera, Taubesa czy Bookchina; coraz więcej jest w nich różnych 'oświecenio-sceptyków', przychodzących raczej z prawicy, z obozu reakcji niż z obozu postępu. A mimo to – a może właśnie dzięki temu – projekt nad którym pracuję wydaje mi się znacznie bardziej lewicowy niż wszystko co do tej pory napisałem.

Krzysztof Nawratek (ur. 1970 w Gliwicach) – architekt, urbanista, teoretyk miasta. Senior Lecturer in Humanities and Architecture Design na Uniwersytecie w Sheffield. Do końca sierpnia 2015 był Associate Professor i dyrektorem studiów magisterskich na Uniwersytecie w Plymouth.
Autor kilkunastu artykułów, kilkudziesięciu esejów oraz książek Ideologie w Przestrzeni. Próby demistyfikacji (Kraków 2005), Miasto jako idea polityczna (Kraków 2008, wydanie angielskie 2011), Dziury w Całym. Wstęp do miejskich rewolucji (Warszawa 2012, wydanie angielskie 2012), 
Architecture and Urbanism of Radical Inclusivity (książka pod moją redakcją, Barcelona 2015). Pod koniec roku 2015 ukaże się Re-Industrialisation and Progressive Urbanism (książka pod moją redakcją, New York, 2015).

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana / www.beczmiana.pl
Współpraca: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski / www.csw.art.pl

Wydarzenie odbywa się w ramach tegorocznej edycji cyklu SYNCHRONIZACJA, poświęconej konkretnym możliwościom wymyślania na nowo relacji na jakich oparta jest organizacja miast i jest kontynuacją wydarzenia SWISS-POL. Punkt wyjścia stanowią DZIURY W CAŁYM rozumiane jako dociekliwość i szukanie tych przestrzeni, które trwają na uboczu, pozostają nietknięte przez dynamikę miasta-przedsiębiorstwa. Nawiązanie do tytułu książki Krzysztofa Nawratka „Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji” (wyd. Krytyka Polityczna 2012) nie jest przypadkowe. Edycja pomyślana, jako krytyczny projekt analityczny, nakierowana jest na poszukiwanie KONKRETU, ujawnienie roli architektów, socjologów, polityków, miejskich aktywistów, urzędników oraz mieszkańców w realnym kreowaniu lepszej organizacji przestrzennej i jakości życia.

Synchronizacja edycja 2015 / Konkret realizowana jest dzięki wsparciu uzyskanemu od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Stołecznego Warszawa

Wykład odbywa się w ramach cyklu „Część większej całości” popularyzatorskich wykładów i dyskusji, które poświęcone są kolekcjom i kolekcjonowaniu, w kontekście z jednej strony biblioteki (wiedzy, książek), z drugiej – prac składających się na Publiczną Kolekcję Sztuki m.st. Warszawy, do 2025 roku będącą w depozycie CSW Zamek Ujazdowski.

+ Kolekcja m.st. Warszawy: ZOFIA KULIK, PRZEMYSŁAW KWIEK 16. Młot, dłoń, lód; Sierp, hak, cień. Sztuka w majtkach, (1978/1985), fotografia

Facebook +TU+