CHWAŁA MIASTA / PUBLIKACJA + DYSKUSJA

SYNCHRONIZACJA 2012

Czas: 25.02 (poniedziałek), g. 18.30
Miejsce: Galeria Raster, ul. Wspólna 63
Uczestnicy spotkania: Małgorzata Kuciewicz (Centrala), Grzegorz Piątek (Centrum Architektury), Magdalena Staniszkis (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej), Agnieszka Ziółkowska (My-Poznaniacy)
Prowadzenie: Bogna Świątkowska

Wizerunki miast tworzone przez specjalistów od marketingu budzą nieufność, ponieważ przedstawiają zakłamany obraz świata. Nie mieszkamy przecież w wizerunkach, tylko w miastach. Inicjatywy obywatelskie analizują działające w miastach mechanizmy, gromadzą wiedzę, budują samoświadomość mieszkańców. To właśnie oni są najlepszymi ambasadorami miast. Dlatego najważniejsze pytanie, które padnie podczas dyskusji, brzmi: jeśli inicjatywa jest po naszej stronie, jak pisze Jane Jacobs, to czy efekty oddolnych działań nie powinny być dziś bardziej konkretne?

Zastanawiając się nad rolą architektury w promocji miast przypominamy w publikacji Chwała miasta prorocze teksty z książki Warszawa stolicą wszechświata z 2008 r. Przybliżamy historię stołecznych klubokawiarni, poddajemy miasto psychoanalizie, prezentujemy wizje wybitnego polskiego architekta Macieja Nowickiego, którego praca lepiej znana jest za granicą niż w Polsce. Zastanawiamy się, na ile rynkowe rozwiązania marketingowe mogą zniekształcić prawdziwy charakter miasta. Drukujemy Warszawę funkcjonalną Jana Chmielewskiego i Szymona Syrkusa stworzoną w 1934 r. koncepcję funkcjonalnego rozwoju miasta - wielkie osiągnięcie polskiej architektury i urbanistyki, o którym z uznaniem wyrażali się najwybitniejsi architekci tamtych czasów. Poprzez klasyczny dziś tekst Jane Jacobs Śródmieście jest dla ludzi z 1958 roku (po raz pierwszy tłumaczony na język polski) zadajemy pytanie o udział mieszkańców w procesach renowacji i rewitalizacji przeprowadzanych przez władze miast, których problematyczne efekty często krytykowane są przez mieszkańców.


O uczestnikach spotkania: 

Małgorzata Kuciewicz – studiowała architekturę w Warszawie, Montpellier i Tampere, doświadczenie zdobywała w Berlage Institute w Amsterdamie i na warsztatach EASA. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych, autorka i współautorka indywidualnie zaprojektowanych wnętrz, obiektów architektonicznych, wystaw, a także projektów służących pobudzeniu refleksji nad przestrzenią miast. Zajmuje się badaniem, popularyzacją, a także działaniem na rzecz zachowania i rewitalizacji wartościowego dziedzictwa architektury i urbanistyki. Kuratorka wystawy Chwała miasta.

Grzegorz Piątek – krytyk architektury i kurator, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Kurator wielu  wystaw w Polsce i zagranicą. Autor artykułów o architekturze, designie i mieście oraz tekstów w książkach i katalogach. Od 2005 do 2011 redaktor w miesięczniku “Architektura-murator”. Autor cykli wykładów o architekturze w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (od 2008). Autor aplikacji Warszawy w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (2011). Współzałożyciel fundacji Centrum Architektury.

Magdalena Staniszkis – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Architekt, urbanistka, wykładowca Politechniki Warszawskiej. Zaprojektowała z zespołem m.in. siedzibę Rodan Systems w Warszawie przy ul. Puławskiej (budynek uznany za jedną z 20 Ikon Polskiej Architektury) i Dom Małego Księcia Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci. Jest autorką planu Śródmieścia Warszawy z 1983 r. Członek prezydium Krajowej Izby Urbanistów – od 2003 r.

Agnieszka Ziółkowska – członkini Stowarzyszenia My-Poznaniacy, absolwentka filologii hiszpańskiej, studiuje w Kolegium Europejskim w Natolinie. W stowarzyszeniu zajmuje się m.in. prawami społecznymi, była zaangażowana w kampanię przeciwko budowie osiedla kontenerowego w Poznaniu i koordynowała działania na rzecz powołania Okrągłego Stołu ds. Polityki Mieszkaniowej w Poznaniu. Jedna z inicjatorek i współorganizatorka I Kongresu Ruchów Miejskich.

Publikacja jest częścią cyklu Synchronizacja. Projekty dla przyszłości, który realizowany jest dzięki dotacji od Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.