UZDROWISKO JAZDÓW / WYSTAWA

SYNCHRONIZACJA 2013

Czas: 20.06-30.09
Miejsce: Warszawa, Osiedle Jazdów, ul. Jazdów 5A/4

Letnie działania w ramach tegorocznej edycji Synchronzacji, poświęconej architekturze jako narzędziu projektowania zmysłów, mają miejsce w jednym z najpiękniejszej okolic Śródmieścia Warszawy – Osiedle Jazdów położone jest w środku stolicy, swój sielski klimat zawdzięcza postawionym tu tuż po wojnie fińskim domkom i otaczającej je bujnej zieleni. W obronie przed zapowiedzianą likwidacją osiedla protestowali nie tylko jego mieszkańcy - interweniowała nawet ambasada Finlandii. Jednak decyzja, że na tym terenie w przyszłości mają stać kolejne ambasady, budynki administracji rządowej, pobliskiego Parlamentu, w gabinetach już zapadła. 


WYSTAWA FOTOGRAFII: KONRAD PUSTOŁA – UZDROWISKO

Najlepszym przykładem architektury, dla której pierwszorzędne znaczenie ma oddziaływanie na człowieka, na jego stan fizyczny, ale i duchowy, są sanatoria i uzdrowiska. W projektowaniu tych miejsc istotne jest nie tyle racjonalne i kontrolujące rozmieszczenie jednostek ludzkich, ile przewidywanie i ukierunkowywanie specyficznych pozytywnych doznań umożliwiających regenerację, powrót do zdrowia, do pełni sił, odzyskanie siebie. Odpowiednio zaprojektowane uzdrowisko pełni funkcję utopii w działaniu, bo jego podstawową regułą niezmiennie pozostaje ludzkie dobro. Konrad Pustoła podczas podróży po Polsce odwiedził dziesięć ośrodków uzdrowiskowych, wśród których znalazło się zbudowane w połowie XIX wieku pierwsze na świecie sanatorium w Sokołowsku, charakterystyczne dla przedwojennego modernizmu uzdrowiska w Czerniawie i Krynicy oraz reprezentanci architektury PRL-owskiej w tym m.in. ogromne sanatorium Równica w Ustroniu.


INGERENCJA DŹWIĘKOWA: PATRYK ZAKROCKI – ŚCIANY TO MOJE MEMBRANY

Pięć źródeł dźwięku wkomponowanych w przestrzeń domku fińskiego przez Patryka Zakrockiego, porusza podłogi i ściany domku, stanowi odpowiedniki jego organów wewnętrznych. Posapuje i skrzypi, bo domek nie pierwszej już młodości, a wiedzie bogate życie wewnętrzne. Dzięki metodzie Profesora Ripplemarka z Zakładu Produkcji Dźwięku udało się przemienić ściany w membrany i unausznić [jak unaocznić - udostępnić uchu] intymne domkowe sny.


INTERWENCJE PRZESTRZENNE: RAFAŁ DOMINIK, AGATA WROŃSKA – ŻRYJ GRUZ, SSIJ KAMIENIE

Instalacje Rafała Dominika i Agnieszki Wrońskiej to mini stanowiska doświadczalne, które pozwalają m.in. sprawdzić jakie dźwięki słychać na szczycie drzewa, jak to jest usadowić się w niecodziennej pozycji i odsapnąć, ssać kamienie albo zanurzyć ręce w tajemniczych dziurach w ziemi.


ARCHITEKTURA POMNIKOWA: MARCIN CHOMICKI, JUSTYNA WENCEL – ARCHITEKTURA PRZEMIANY

Marcin Chomicki i Justyna Wencel zajmują się możliwością transformowania zapomnianych przestrzeni pamięci w aktywne przestrzenie społeczne. W tej sytuacji może się okazać pomocna idea Architektury przemiany zakładająca ewoluowanie zastanych form w mieście w struktury interaktywne, działające na odbiorcę. Przykładem tego typu działania był artystyczny projekt przeprowadzony na szerszą skalę w Parku im. Rydza-Śmigłego w Warszawie Skarpa. Reaktywacja! Władza. Kultura. Wypoczynek (2011). Rzeźba zrealizowana na Jazdowie jest “prototypem”, który posłuży do zaprojektowania obiektu dla wyjątkowej przestrzeni parku Sady Żoliborskie. Teren dawnych działek, na których zginęło w czasie Powstania Warszawskiego wielu mieszkańców Żoliborza, posłużył pod budowę osiedla zaprojektowanego przez Halinę Skibniewską. Sąsiadujące z budynkami Sady Żoliborskie ze względu na niespotykany charakter, , walory przyrodnicze i funkcje społeczne, wymagają nieinwazyjnych form, które wtopią się w przyrodę i zintegrują z otoczeniem.SYNCHRONIZACJA 2013: UZDROWISKO JAZDÓW from Fundacja Bęc Zmiana on Vimeo.


Autorem materiału video z działalności Fundacji Bęc Zmiana na osiedlu Jazdów jest Mikołaj Syguda.