REDUKCJA / WYSTAWA


Le Corbusier: Modulor


SYNCHRONIZACJA 2010

WYSTAWA Redukcja
Czas: 26.10 - 29.11.2010
Miejsce: Bęc Zmiana, Mokotowska 65, Warszawa


Czy możliwe jest zmniejszenie powierzchni mieszkań przy jednoczesnym polepszeniu jakości życia mieszkańców? Na to pytanie odpowiadają architekci z grupy Centrala - Jakub Szczęsny, Tomasz Gancarczyk i Piotr Fabirkiewicz, których poszukiwania wynikają z refleksji nad rozbuchanymi apetytami konsumpcyjnymi na przestrzeń wynikającymi z zaszłości kulturowych, mód, komercyjnych wzorców estetycznych, z seriali z których płynie wiedza o tym, jak należy mieszkać.


Temat dostępności mieszkań od dawna zajmuje architektów, urbanistów i ekonomistów wychodzących z założenia, że myślenie o tanich, bądź tańszych domach trzeba zacząć od myślenia o potrzebach współczesnych ludzi. Na początku lat 80. XX wieku w myśleniu o mieszkalnictwie główną rolę odgrywać zaczęli specjaliści od marketingu wspomagani przez uzależnionych od siebie architektów. Od tego czasu funkcjonalny program nowej architektury wynika głównie z chęci maksymalizacji zysku oraz wypadkowej wiedzy o potrzebach skrupulatnie okreslonych grup docelowych i propagowanego przez reklamę i kulturę popularną obrazu życia, jakie owe grupy chciałyby wieść w zakupionych dla siebie domach i mieszkaniach. 

Na wystawę składają się instalacja przestrzenna oraz plansze z propozycjami zredukowanych typologii mieszkalniczych.


Kurator: Jakub Szczęsny

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana / www.funbec.eu
Projekt realizowany dzięki dotacji od Miasta Stołecznego Warszawy / www.warszawa2016.pl


Jakub Szczęsny - urodzony w 1973r. Architekt, wykładowca i kurator. Studiował w szkole Paris La Defense, Wydziale Architektury ETSAB w Barcelonie oraz na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Członek Grupy Projektowej CENTRALA. Współautor, m.in. hali sportowej w Bieruniu, instalacji tymczasowej Muzeum Historii Żydów Polskich, wnętrz nowego Instytutu Cervantesa w Warszawie oraz oprawy architektonicznej wystaw polskich awangard wideo w warszawskim CSW i Sala Rekalde w Bilbao. Mieszka w Warszawie. www.centrala.net.pl

Tomasz Gancarczyk - urodzony w 1984r. inż. Architekt. Kończy studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 2008 roku współpracuje z Grupą Projektową CENTRALA. Mieszka w Warszawie. www.tomekgancarczyk.pl

Piotr Fabirkiewicz - urodzony w 1985r. inż. Architekt. Student Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Współpracuje z Grupą Projektową CENTRALA. Mieszka i pracuje w Berlinie.Projekt Synchronicity_3 realizowany jest dzięki dotacji otrzymanej od m.st. Warszawy.