ŚWIATŁOTRYSK


fot. Mikołaj Długosz


SYNCHRONIZACJA 2009

Czas: 29.10.2009 (czwartek), godz. 19.00
Miejsce: Warszawa, Park Kępa Potocka


Światłotrysk to kilkunastometrowa instalacja parkowa ze światła neonowego umieszczona w ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej, na terenie parku Kępa Potocka. Neon, w kształcie wielkiej szklanki z uciekającymi w niebo bąbelkami różowej oranżady ma 17 metrów wysokości i został zaprojektowany przez Maurycego Gomulickiego. Praca nad neonem trwała niemal dwa lata.
Celem projektu jest nie tylko zaprezentowanie twórczości Gomulickiego w ulubionej przez niego otwartej przestrzeni miejskiej, ale też umieszczenie jej na terenie dzielnicy Żoliborz, z którą jego rodzina związana jest od pokoleń.

Maurycy Gomulicki o projekcie: “Jesteśmy nacją poważną i boleśnie doświadczoną, umiemy myśleć, analizować, ale jak sobie właściwie radzimy z tematem takim jak uroda życia - ile miejsca w naszej kulturze i sztuce jej poświęcamy? Chwilami wydawać by się mogło, że nigdy nie było tu renesansu, baroku ani rokoka, że tylko Powstanie Styczniowe i Treblinka są istotnymi kontrapunktami naszych dziejów. Spacerując po Warszawie bez ustanku natykamy się na pomniki chwały, męczeństwa czy bohaterstwa, a ja jednak, chcąc nie chcąc wiedząc wiele o przelanej krwi, ciągle uśmiecham się do satyrów i boginek w Łazienkach czy Saskim, cieszy mnie Klucz wiolinowy na tyłach Akademii Muzycznej, z nadzieją czekam na kolejną Wystawę Róż. Stąd pomysł na współczesny pomnik lekkości, radości, urody chwili i jej ulotności - życiem można i trzeba się cieszyć, warto o tym przypominać, koncentrować tu uwagę, prowokować takie właśnie doświadczenie.”.

Maurycy Gomulicki (rocznik 1969) artysta, grafik, fotograf, kolekcjoner, antropolog kultury popularnej, autor instalacji przestrzenych i krótkich form filmowych. Sztuki Piękne studiował w Warszawie, Barcelonie, Mediolanie i Meksyku. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i za granicą. Konsultant i współautor projektu ABCDF - słownik wizualny Meksyku Miasta (2000-2002). W 2007 r. ukazał się album jego fotografii Warszawy W-WA, wydany przez Fundację Bęc Zmiana. Jego ostatnie realizacje na dużą skalę to Pink Bridge (San Diego Children's Museum, 2008), Fertilty Pop (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, 2008) i Perła (DTP Wigry, 2009). Aktualnie prace Gomulickiego są pokazywane w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie na wystawie Schizma. Sztuka polska lat 90. Współpracuje z warszawską Galerią LeTo. Czas dzieli pomiędzy Warszawę i Meksyk.

http://pinknotdead.blox.pl/html
http://www.flickr.com/photos/vonmurr/
http://www.myspace.com/vonmurrfot. Mikołaj Długosz

+++

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana / www.funbec.eu

Projekt jako część Festiwalu Sztuki nad Wisłą Przemiany, realizowany jest dzięki dotacji otrzymanej od m.st. Warszawy, oraz wsparciu samorządu dzielnicy Żoliborz.


SPONSOR NEONU