Spacer po pracowni architekta: Maciej Siuda

Pracownia Maciej Siudy, fot. Paweł Tomalka, Synchronizacja 2016 / Fundacja Bęc Zmiana

Miejsce: ul. Hoża 37, Warszawa
Czas: 1, 15.12, start godz. 18.00

W ubiegłym roku zespół Macieja Siudy zdobył nagrodę w konkursie na architektoniczne odejmowanie ogłoszonym przez nowojorski Storefront for Art and Architecture. Nagrodę przyznano im za zaprojektowanie wystawy "Spór o odbudowę" zrealizowanej w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ Museum of Modern Art in Warsawhttp://artmuseum.pl/pl/wystawy/spor-o-odbudowe

"– Co sądzisz o odejmowaniu, które w Polsce przez traumy zniszczeń wojennych i wielkie przywiązanie do przeszłości jest tematem tabu? W jaki sposób dokonywać eliminacji? Czy architekt w ogóle o tym myśli, czy to jest zadanie dla planisty albo urbanisty?
Maciej Siuda: – Można myśleć o architekturze jako o projektowaniu budynku: stawianiu bryły w jakimś kontekście. Można też jednak o niej myśleć jako o pracy nad czymś, co już istnieje. I to jest właśnie to: architektura jest nie tylko budynkiem, lecz także dopowiedzeniem, wychwyceniem pewnej rzeczy i działaniem na niej. Utarło się, że zadaniem architekta jest dodawanie, ale równie dobrze może nim być odejmowanie. Najważniejszym elementem każdego projektu jest zrozumienie tego, o czym on jest. A to, czy on się realizuje przez dodawanie, czy przez odejmowanie, jest kwestią drugorzędną. Równie dobrze takim narzędziem może być tylko odejmowanie, jeżeli architekt dojdzie do wniosku, że lepiej oddaje ono cel projektu.
– A ty co wolisz?
– Ja lubię i odejmować, i dodawać".

Rozmowę "Projektowanie przez odejmowanie" można w całości przeczytać w NOTES.NA.6.TYGODNI #105 z tego roku. Lepiej jednak się z nim spotkać i zwiedzić jego pracownię osobiście – będzie to możliwe w czasie organizowanych przez nas wizyt w studiu architekta. Zapraszamy!

UWAGA: obowiązują zapisy! Zgłoszenia prosimy kierować mailem na adres matylda@beczmiana.pl w tytule wpisując "Spacer. Maciej Siuda". Liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o informację dotyczącą wybranego przez Was terminu!

Maciej Siuda (ur. 1983) – architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Stypendysta Facultad de Arquitectura Politècnica de València. Realizuje projekty m.in. w Hiszpanii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Polsce. Finalista międzynarodowego konkursu ARCHIPRIX, MIT Boston, jego prace prezentowane były w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Pracował jako architekt w biurach projektowych w Walencji, Madrycie, Alicante i Tokio. Obecnie rozwija własną działalność projektową. Twórca zwycięskiego projektu szkoły w miejscowości Jacmel na Haiti. Wykładowca w poznańskiej School of Form. Bierze udział w zainicjowanym przez warszawskie CSW projekcie Social Design for Social Living – długofalowym programie współpracy między polskimi projektantami, artystami i kuratorami, społecznością indonezyjskiej gminy Jatiwangi oraz tamtejszymi twórcami.

Autorem spaceru 360o po pracowni Macieja Siudy jest Paweł Tomalka – właściciel firmy fotopro360.pl, certyfikowany fotograf Google Street View, wykonujący wirtualne spacery oraz zdjęcia wnętrz.

Spacer jest częścią wydarzeń wchodzących w skład cyklu Synchronizacja 2016. Architektura niezrównoważona

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana / www.beczmiana.pl

Projekt realizowany jest dzięki dotacji uzyskanej od Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
www.synchronicity.pl


Link do wydarzenia na Facebooku: ++ tu ++