RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ / WYKŁADY

SYNCHRONIZACJA 2014

Czas: 7.07 (poniedziałek), godz. 18
Miejsce: Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Emilii Plater 51


Na terenie Izraela w 275 kibucach mieszka dziś 143 tys. osób co uznawane jest za historyczny rekord. Co jest powodem tak dużej potrzeby powrotu do wspólnoty, nawet w sytuacji kiedy pierwotna idea kibucu uległa pewnemu rozmyciu? Jaką rolę w tym odgrywa architektura i jak bardzo może wpływać na proces formowania się społeczeństwa przyszłości?

Seria wykładów nie będzie faktograficzną prezentacją tradycyjnych izraelskich osad rolniczych a skupi się na relacji jaka powstaje pomiędzy architekturą i społeczeństwem. Głównym gościem panelu będzie światowej sławy architekt i kurator Yuval Yasky, który opowie o kibucu jako laboratorium wiedzy o współczesnym Izraelu.


Kibbutz haOgen – Dom Kultury. Mikołaj Grospierre, Izrael, 2013


PROGRAM SPOTKANIA:

18:00 - Konrad Pustoła, Mikołaj Grospierre: Architektura kibuców dziś

W części pierwszej spotkania artyści przedstawią wyniki swojego badania wizualnego zgromadzonego w trakcie podróży do Izraela. Opowiedzą o historii wybranych realizacji architektonicznych oraz o możliwych scenariuszach rozwoju idei kształtowania postaw społecznych przez architekturę na przykładzie najnowszych przykładów projektowania przestrzeni wspólnych.


18:30 - Stowarzyszenie im. Szymona An-skiego: Między starym a nowym światem

W latach 20. oraz 30. młodzież żydowska chcąca wyjechać do Palestyny, często decydowała się na dłuższy pobyt w ośrodkach przygotowawczych na terenie m.in. Polski. Niektóre z owych ośrodków nie były jednak tylko miejscami przejściowymi, lecz jeszcze tutaj, w Europie, stawały się prawdziwymi, wzorcowymi kibucami, w których wcielano idee wspólnej pracy i nowego ładu społecznego. Członkowie stowarzyszenia opowiedzą o jednym z najbardziej znanych kibuców europejskich mieszczącym się na obrzeżach Warszawy – kibucu Grochów.Wykłady: Razem w przyszłość. Architektura i społeczeństwo. Część I from Fundacja Bęc Zmiana on Vimeo.


19:00 - Yuval Yasky: Kibuc. Architektura bez precedensu

Na wykładzie zostanie przedstawiony fenomen kibucu, który mimo licznych transformacji nie przestaje fascynować. Choć od założenia pierwszego kibucu minęły 104 lata i okres świetności kibuce mają już za sobą, to temat ten jest wciąż żywy i budzący kontrowersje. O kibucu często mawia się, że to eksperyment społeczny, polityczny i kulturowy. Jakie są jego korzenie, jaka ideologia stoi za nimi? Czy społeczne i polityczne wzorce, ambicje kulturowe, konsekwencje architektoniczne i artystyczne związane z kibucem mogły się spełnić gdzieś indziej, niż w Izraelu?

Yuval Yaski – architekt, kurator, dziekan wydziału architektury BezalelAcademy of Arts and Design w Jerozolimie, przedstawi ewolucję architektury kibucowej, aż do upadku kibuców w ostatniej dekadzie XX wieku. Zaprezentuje projekty wybranych architektów, imigrantów z Europy środkowo-wschodniej i opisze związki pomiędzy społecznym eksperymentem, a koncepcjami architektonicznymi, które miały mu służyć. Opowie też o współczesnym odrodzeniu kibuców jako jednej z opcji alternatywnego stylu życia dla młodych Izraelczyków.Wykłady: Razem w przyszłość. Architektura i społeczeństwo. Część II from Fundacja Bęc Zmiana on Vimeo.Prowadzenie spotkań: Bogna Świątkowska.