MIASTO IDEALNE / DYSKUSJA

SYNCHRONIZACJA 2012

Czas: 10.12, poniedziałek, g. 18.30
Miejsce: PaństwoMiasto, Andersa 29

Warszawa w XX wieku stała się tematem wielkich, w większości niezrealizowanych, wizji urbanistycznych i eksperymentów architektonicznych mających na celu transformację miasta.  Pierwszą dekadzę XXI wieku charakteryzuje też wysyp oddolnych inicjatyw, które realizowane w mieście punktowo, mają przyczyniać się do podnoszenia jakości życia mieszkańców. Ostatnie dyskusje i publikacje powracają do niezrealizowanych projektów tworzonych z myślą o Warszawie. Czy staną się impulsem do poszukiwania całościowej wizji rozwoju stolicy i dyskusji o charakterze miasta? Czym jest idealne miasto dzisiaj?

Uczestnicy: Marek Budzyński, Krzysztof Domaradzki, Marlena Happach, Marcin Mostafa
Prowadzenie: Kuba Szczęsny

miastoidealne1 from Fundacja Bęc Zmiana on Vimeo.

Marek Budzyński (ur. 1939) - architekt i urbanista, profesor Politechniki Warszawskiej. Autor projektów wielu realizacji warszawskich budynków wśród których znajdują się m.in. Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego, gmach Biblioteki Uniwersyteckiej, Gmach Sądu Najwyższego. Laureat Honorowej Nagrody SARP z 1993.
Krzysztof Domaradzki (ur. 1945) - architekt i urbanista. Autor zrealizowanych koncepcji przebudowy ulic Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście w Warszawie. Współautor wielu planów zagospodarowania przestrzennego w Warszawie i projektów osiedli w miejscowościach podwarszawskich. Adiunkt w Pracowni Urbanistyki Stosowanej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Marlena Happach - architektka, animatorka oraz dydaktyk. Asystentka na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (kierunek: gospodarka przestrzenna). Założycielka i prezeska Stowarzyszenia Odblokuj. Konsultantka w programie Pogotowie architektoniczne dla bibliotek FRSI.
Marcin Mostafa (ur. 1979) - architekt, założyciel pracowni projektowej WWA Architekci razem z Wojciechem Kakowskim i Natalią Paszkowską. Współautor projektu Pawilonu Polskiego na EXPO 2010 w Szanghaju (2007), Służewskiego Domu Kultury w Warszawie (WWA Architekci wraz z pracownią 137kilo, 2008) oraz aranżacji wystaw (Pomysłowe Pomysły, Bęc Zmiana, 2009; Przyszłość w kulturze, Narodowe Centrum Kultury, 2010; Wizytówka Chopina, Biblioteka Narodowa, 2010; Warszawa w Budowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2012) Od października 2012 przewodniczący warszawskiego oddziału SARP.

Dyskusja wchodzi w skład programu wydarzeń towarszyszących wystawie CHWAŁA MIASTA realizowanej w ramach projektu Synchronicity 2012. Otwarcie wystawy: 22.11, czwartek, g. 19.00. Wystawa trwa do 30.12.2012. Miejsce: Warszawa, PaństwoMiasto, ul. gen. Andersa 29

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa / www.bęczmiana.pl
Współpraca: PaństwoMiasto, Warszawa, ul. Andersa 29, Agencja Reklamowa Raphael, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Powojenny modernizm / www.powojennymodernizm.com 
Patron Medialny: Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, Notes na 6 Tygodni

Projekt Synchronicity 2012 realizowany jest dzięki dotacji od Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego