MIEJSKIE INTERWENCJE I AKTYWIZM / DYSKUSJA

SYNCHRONIZACJA 2012

Czas: 03.09.2012 (poniedziałek), godz. 19.00
Miejsce: Galeria Raster, ul. Wspólna 63, Warszawa
Uczestnicy: Piotr Bujas, Angelika Fitz, Kacper Pobłocki, Jakub Szczęsny Piotr Bujas - architekt, projektant, researcher. W swojej pracy łączy praktykę projektowania na granicy dyscyplin, w różnych skalach. Ostatnie projekty: współautorstwo badań wystawy PRL™, współkurator wystawy Postmodernizm jest prawie w porządku. Architektura polska po socjalizmie i doświadczenie postkolonialne (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, 2010 i 2011). 

Angelika Fitz - teoretyk kultury, autorka i kuratorka wystaw z dziedzinie architektury i sztuki. Realizowała projekty w imieniu niemieckiego Federalnego Ministerstwa Rozwoju Transportu, Budownictwa i Rozwoju Miast, Architekturzentrum Wien, Kunsthalle Wien, Secession, Künstlerhaus Wien. Ponadto współpracowała z miastem Linz w ramach wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury 2009 i Unia Europejska-Indie Program wymiany kulturalnej. W projekcie Culburb jest krytykiem realizacji w Warszawie i Wiedniu. 


Kacper Pobłocki - antropolog, adiunkt w UAM w Poznaniu. Absolwent University College Utrecht, Central European University oraz Center for Place, Culture and Politics (dyrektor: David Harvey). Za doktorat o polskich miastach otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich. Kurator debat na festiwalu Warszawa w Budowie IV. Obecnie przygotowuje, wraz innymi członkami Stowarzyszenia My-Poznaniacy, "Miejski Anty-bezradnik przestrzenny".

Jakub Szczęsny - architekt, współzałożyciel grupy projektowej Centrala. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, Escuela Tecnica Superior D’Arquitectura de Barcelona i Ecole d’Architecture Paris la Defense. Doktorant na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Zdobywca nagród w konkursach architektonicznych wraz z Grupą Projektową Centrala, w tym dwóch realizacyjnych za Halę Sportową w Bieruniu (2003) oraz Ohel – pawilon tymczasowy Muzeum Historii Żydów Polskich (2006). Autor kilkunastu interwencji i działań w przestrzeni publicznej w Europie, Zachodniej Australii i na Bliskim Wschodzie. Autor scenariuszy i prowadzący seriale Drapacze Atakują! i Stadiony Atakują! o polskiej architekturze współczesnej na kanale DOMO+.