KONKRET: MIESZKANIE / WYKŁADY, WARSZATY, WIDEOKONFERENCJA

CZAS: 15-17.10
MIEJSCE: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

15.10, 17:00, audytorium 101, wstęp, wideokonferencja z Williamem Menkingiempiątek, 16.10,
18:00 audytorium 101,
wykład Srdjana Jovanovica Weissa "TAKE ME HOME TONIGHT. Inhabitation as Investigation"sob, 17.10, 12:00-20:00, sala 111 i 112, warsztaty

Jak wyglądają badania dotyczące nowych strategii, gospodarki i technologii dla przyszłości tańszego budownictwa mieszkaniowego w Polsce i w Nowym Jorku? Jaka może być rola architektury w tych badaniach? Podczas warsztatów mogliśmy zbadać proces powstawania nowych spółdzielni mieszkaniowych i roli, jaką pełni w nich architektura.

Znajdujemy się w obliczu kryzysu dostępności mieszkań dla każdego. Współczesne budownictwo mieszkaniowe w Polsce prawie całkowicie zdominowane zostało przez produkcję deweloperską, wypierając spółdzielnie, których bogata tradycja międzywojenna została wypaczona okresem powojennym. Po 1989 roku spółdzielnie mieszkaniowe zaczęły coraz bardziej przypominać projekty deweloperskie oparte o twarde prawo zysku degenerując idee dostarczenia tanich mieszkań i powiązanych z nimi funkcji wspólnotowych.

Równolegle można zaobserwować zamieranie "coopów", czyli kooperatyw w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w Nowym Jorku, niegdyś ostoi wielkich projektów spółdzielczych w Ameryce Północnej. Nowe badania w planowaniu polityki mieszkaniowej są wspierane przez administrację Billa de Blasio, nowego postępowego burmistrza Nowego Jorku. Obie inicjatywy wywodzą się z dobrych intencji. Trudne do uchwycenia reguły rządzące rynkiem ekonomicznym stanowią wyzwanie – jak uniknąć schematu prowadzącego do polaryzacji idealizmu i neoliberalizmu. W jaki sposób nasze działania mogą wykroczyć poza przestarzały podział między teorią (wytwarzanie konceptów) a działaniem (przemiany polityczne), zamiast tkwić w utartych schematach?

Warsztaty poprowadzili Srdjan Jovanowic Weiss, architekt i wykładowca kilku najlepszych uczelni amerykańskich, Jakub Szczęsny, autor pierwszego polskiego projektu włączonego do stałej kolekcji Muzeum Sztuki w Nowym Jorku, architekt Dariusz Hyc, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, Agata Twardoch z Politechniki Śląskiej, która przybliżyła aspekty prawne oraz socjolog zajmujący się tematyką kredytów mieszkaniowych Polaków, Mikołaj Lewicki.

Ich celem było wstępne określenie potencjału powstawania nowych inicjatyw spółdzielczych i związanej z nimi architektury. Czy możemy uniknąć bycia ofiarami spekulacji? Czy jesteśmy w stanie współfinansować mieszkalnictwo wielorodzinne? Czy jesteśmy w stanie współfinansować wielorodzinne projekty budowlane? Jak może wyglądać architektura wielorodzinna nowych spółdzielni? Oto tematy, które otworzyły drogę do dyskusji na temat możliwych scenariuszy rozwoju mieszkalnictwa w Warszawie, Nowym Jorku i nie tylko.

W czwartek o 17:00 połączyliśmy się z Williamem Menkingiem, twórcą i wydawcą Architect’s Newspaper w Nowym Jorku. Jest on twórcą i kuratorem katalogów do wystaw architektonicznych w USA i Europie, w tym Archigram: Experimnental Architecture 1961-1974; Superstudio Life Without Objects; FRACOrleans: Experimental Architecture 1964-2000 i The Vienna Model on Viennese Housing: 2007-2012 for the Austrian Cultural Forum, New York City. William Menking to Ważny głos w obecnej dyskusji o mieszkalnictwie w Nowym Jorku.

Srdjan Jovanovic Weiss architekt, mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Wykładowca w Columbia Graduate School for Architecture, Planning and Preservation, twórca NAO i współżałożyciel School of Missing Studies (SMS). Autor Socialist Architecture: The Vanishing Act (z Arminem Linke, 2012), Almost Architecture (2006), Lost Highway Expedition Photobook (wyd. 2007), Evasions of Power: On the Architecture of Adjustment (2011), Inhabiting Everyday Monuments (2014). Projektant takich obiektów jak Villa 62 w Ordos, China (razem z Ai Weiweiem), Threadwaxing Space, Participant Inc., Swiss Institute Contemporary Art w Nowym Jorku i Slought Foundation Office w Filadelfii. Kurator wystaw. Współpracował z Herzog & de Meuron Architects, Richardem Gluckmanem oraz z takimi artystami jak Jenny Holzer, Robert Wilson i Marjetica Potrč. Doktoryzował się w Goldsmiths Centre for Research Architecture w Londynie. Ostatni project Weissa to Romancing True Power: D20 we współpracy z prof. Niną Kruchchevą. Obecnie pracuje nad książką Architecture of Balkanization: Making of Distinct Capital Cities. www.nao.nyc

Jakub Szczęsny  pracuje na styku architektury, sztuki i dizajnu. Współtwórca Centrali platformy współpracy, która odpowiadała na bezkrytyczną komercyjną praktykę w polskiej architekturze po 1989. Współpracuje z Bęc Zmianą od 2008, m.in. w  Synchronizacji – projekcie, w którym głos mają architekci poszukujący rozwiązań współczesnych problemów manifestowanych w przestrzeni miejskiej. REDUKCJE, edycja Synchronizacji z 2010 roku była skupiona na współczesnych potrzebach mieszkaniowych i kwestii polityki mieszkaniowej w Polsce. Od 2008 gościnnie wykłada i pracuje w FAU (Sao Paulo), Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, Bezalel (Jerozolima), New School (Nowy Jork). Najbardziej rozpoznawane projekty Jakuba Szczęsnego to Wy-spa, dom w Podkowie Leśnej oraz Dom Kereta, pierwszy polski projekt z zakresu architektury włączony do stałej kolekcji MoMA w Nowym Jorku.

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana
Partnerzy: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Oddział Warszawski SARP
Patron medialny: Notes.na.6.tygodni, Urbnews.pl

Wydarzenie odbywa się w ramach tegorocznej edycji cyklu SYNCHRONIZACJA, poświęconej konkretnym możliwościom wymyślania na nowo relacji na jakich oparta jest organizacja miast. Punkt wyjścia stanowią DZIURY W CAŁYM rozumiane jako dociekliwość i szukanie tych przestrzeni, które trwają na uboczu, pozostają nietknięte przez dynamikę miasta-przedsiębiorstwa. Nawiązanie do tytułu książki Krzysztofa Nawratka Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji (wyd. Krytyka Polityczna 2012) nie jest przypadkowe. Edycja pomyślana, jako krytyczny projekt analityczny, nakierowana jest na poszukiwanie KONKRETU, ujawnienie roli architektów, socjologów, polityków, miejskich aktywistów, urzędników oraz mieszkańców w realnym kreowaniu lepszej organizacji przestrzennej i jakości życia. www.synchronicity.pl

Synchronizacja edycja 2015 / Konkret realizowana jest dzięki dofinansowaniu uzyskanemu od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Stołecznego Warszawa.

Wydarzenie na Facebooku +tu+