MIASTO-ZDRÓJ / PUBLIKACJA
SYNCHRONIZACJA 2013
Niniejszy zbiór tekstów to „podręcznik do oduczania się” – oduczania się różnych sposobów teoretyzowania miasta, które uważamy za naturalne do tego stopnia, że nie postrzegamy ich już jako konstrukcji myślowych, traktując je jako część rzeczywistości. Ponieważ słowa, nazwy i pojęcia nadal są naszymi podstawowymi narzędziami myślenia, czasami, żeby dobrze się czegoś nauczyć, trzeba wcześniej porządnie i rzetelnie czegoś się oduczyć.
Chcemy oduczyć się myślenia o zdrowiu w mieście tylko poprzez banalną metaforę miasta-organizmu, zamiast tego pragniemy badać skomplikowane zależności pomiędzy zdrowiem a przestrzenią miejską. Chcemy oduczyć się myślenia o infrastrukturze w mieście jedynie poprzez jej materialny, techniczny i inwestycyjny wymiar, bo nie tylko rury i drogi, ale także my sami tworzymy miejską infrastrukturę. Chcemy oduczyć się myślenia o związkach architektury z władzą tylko przez pryzmat konkretnych ideologii politycznych, rzekomo wpisanych w architekturę, bo ani władza biopolityczna, ani wolność nie są nigdy ostatecznie zdeterminowane przez formy architektoniczne.
Celem tego zbioru nie jest więc sklasyfikowanie i wyjaśnienie poszczególnych elementów myślenia o zdrowiu, infrastrukturze i biopolityce w mieście, ale raczej wprowadzenie pewnej konfuzji do istniejących wcześniej definicji – nie poprzez postmodernistyczny relatywizm, ale dzięki pokazywaniu hybrydowości współczesnych form, w jakich wytwarzane i reprodukowane jest życie w mieście. Nie ma jasnego rozdziału pomiędzy tym, co materialne, a tym, co społeczne, tym, co polityczne, a tym, co eksperckie, między ciałem a świadomością.
Autorzy: Galia Bar Or, Giovanna Borasi, Anna Cymer, Tomasz Ferenc, Michel Foucault, Michael Fowler, Maciej Frąckowiak, Matthew Gandy, Owen Hatherley, Gilles Ivain, Charles Jencks, Garret Keizer, Agnieszka Kłopotowska, Mateusz Kwaterko, Akos Moravanszky, Heike Munder, Juhani Pallasmaa, Konrad Pustoła, Kirsten Kaya Roessler, Aaron Schuster, Łukasz Stępnik, Milena Trzcińska, Elżbieta Węcławowicz-Bilska, Tomasz Załuski, Mirko Zardini
Redakcja: Joanna Kusiak i Bogna Świątkowska
Wydawca: Fundacja Bęc Zmiana
Kup książkę >>> TU
Książka powstała w ramach projektu SYNCHRONIZACJA 2013, który był dotowany przez Urząd m.st. Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.