Celem projektu jest działanie w przestrzeni publicznej polegające na wysprzątaniu dworca Warszawa Ursus. Zajęcie zwykle przypisane imigrantom czy obywatelom innych krajów, nielegalnie przebywających na terenie Polski, tym razem wykonane zostanie przez artystkę i dziesięciu wolontariuszy. To prosty gest w kierunku obywateli Ursusa — rzeczywista praca jako wsparcie dla społeczeństwa. Prosty akt, który może spowodować, że podróż kolejką będzie przyjemniejsza.
Stacja, ogniwo łączące Ursus z centrum miasta, przestrzeń publiczna uznawana za brzydką i zdegradowaną przez czas i ludzi ulegnie pozytywnej przemianie. Interwencja może nie być długoterminowa, ale dzięki niej przez kilka tygodni, nawet miesięcy, dworzec stanie się czystszy i ładniejszy. Performance, który zostawi po sobie społeczną i fizyczną wymowę. Równolegle do akcji Sprzątanie, Spółka Dworzec Polski, zarządca dworców kolejowych, zaplanowała prace konserwacyjne i remontowe budynku stacji Warszawa Ursus. Wyniki obu akcji mają szansę przynieść znaczną poprawę estetyki przestrzeni stacji stanowiącej jeden z ważniejszych punktów w Ursusie.
„Podczas jednego dnia, przez zwyczajowe 8 godzin, dziesięciu wolontariuszy i artystka będą sprzątać i robić drobne poprawki / remonty stacji, zaczynając od głównego budynku, a kończąc na platformach. Mycie okien, zdrapywanie naklejek, czyszczenie podłóg, grabienie, sprzątanie śmieci. Każdy uczestnik dostanie odzież roboczą: spodnie, rękawiczki i maski. Całość zostanie udokumentowana.
W związku z tym, że stacja w większości pokryta jest graffiti, zostanie wynajęta specjalna firma usuwająca tego typu zanieczyszczenia. Malowidła są bardzo ciężko zmywalne, dlatego muszą wykonać to profesjonaliści. Firma używa detergentów ekologicznych i będzie pracować równolegle z wolontariuszami”.
Maryna Tomaszewska – artystka wizualna. W 2011 r. obroniła doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie wykłada. Założycielka oraz redaktor naczelna czasopisma artystycznego „TO! Periodyk Najgorszy”, gazety o dość absurdalnym charakterze, publikującej m.in. projekty artystów, krótkie opowiadania, serie fotograficzne, reportaże oraz teksty kuratorskie. Każde wydanie (nakład 500 do 2000 egzemplarzy) ma inny temat i formę. Autorka projektów: Art Vending Machine, Fundacja Witryna /Villa Tokyo; Polish Phrasebook with Art in the Background, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Golden Thread Gallery, Belfast; Kapsuła czasu, Galeria Witryna, Warszawa. Stypendystka MKiDN, (2010) oraz programu Młoda Polska (2012). TO! Periodyk Najgorszy / www.najgorszy.com„Podczas jednego dnia, przez zwyczajowe 8 godzin, dziesięciu wolontariuszy i artystka będą sprzątać i robić drobne poprawki / remonty stacji, zaczynając od głównego budynku, a kończąc na platformach. Mycie okien, zdrapywanie naklejek, czyszczenie podłóg, grabienie, sprzątanie śmieci. Każdy uczestnik dostanie odzież roboczą: spodnie, rękawiczki i maski. Całość zostanie udokumentowana.
W związku z tym, że stacja w większości pokryta jest graffiti, zostanie wynajęta specjalna firma usuwająca tego typu zanieczyszczenia. Malowidła są bardzo ciężko zmywalne, dlatego muszą wykonać to profesjonaliści. Firma używa detergentów ekologicznych i będzie pracować równolegle z wolontariuszami”.
Czytaj o wydarzeniu >>> TU