MNIEJSZE MIESZKANIA, MNIEJSZE KREDYTY / DYSKUSJA


Nicolas Grospierre, cykl Ambasada/ | grospierre.art.plSYNCHRONIZACJA 2010

Czas: 29.11.2010 (poniedziałek), g. 19.00
Miejsce: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Pańska 3, WarszawaNieistniejąca polityka mieszkaniowa w Polsce XXI wieku jest tematem dyskusji towarzyszącej finisażowi wystawy Redukcja, prezentującej kontrowersyjną propozycję zmniejszania deficytu mieszkaniowego poprzez redukcję powierzchni nowo budowanych mieszkań. W swoim projekcie architekci z grupy projektowej Centrala przekonują, że mniejsze mieszkania to droga do większej niezależności, nie tylko finansowej.

Szacuje się, że obecnie w Polsce brakuje około 2 mln mieszkań. Do liczby tej dodać należy kolejny milion już istniejących, które natychmiast powinny zostać poddane modernizacji i rewitalizacji. Sytuacja ta pogarsza się mimo wzrastającej ilości inwestycji deweloperskich oraz rozwoju indywidualnego budownictwa jednorodzinnego. Dlaczego nie powiodły się próby wprowadzenia w Polsce budownictwa społecznego? Jaka może być rola architektów w naprawie istniejącej sytuacji?

Dyskusję poprzedzi wykład Jana Strumiłło prezentujący wyniki badań nad sytuacją mieszkaniową w Szwajcarii oraz wykład Krzysztofa Gutfrańskiego na temat znaczenia niewielkich PRL-owskich mieszkań dla powstawania antysystemowych strategii społecznych.Prowadzenie spotkania: Jakub Szczęsny
Wykłady: Jan Strumiłło, Krzysztof Gutrfański
DyskusjaPiotr Ciszewski (Prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów), Olgierd Dziekoński (Kancelaria Prezydenta RP, były wiceminister rozwoju regionalnego i budownictwa oraz były wiceminister infrastruktury), Olgierd Jagiełło (JEMS Architekci), Magdalena Staniszkis (Politechnika Warszawska), Waldemar Siemiński (Intytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa).Spotkanie jest częścią cyklu Synchronicity_3 poświęconego mikro przestrzeniom oraz sposobom stosowanym przez mieszkańców dużych miast na synchronizację swoich potrzeb z faktycznymi (nie)możliwościami.

Projekt Synchronicity_3 realizowany jest dzięki dotacji otrzymanej od m.st. Warszawy.